Lok Yiu Rodina

V každém tradičním stylu kung fu se ctí rodina a tradice s rodinou spojené. Umění se předává z otce (si-fu) na syna (to-dai).

Syn nemusí být vždy jen vlastní, ale může být také přijat do rodiny podle tradic kung fu.

V roce 1956 se velmistrovi Lok Yiu a jeho ženě narodila dvojčata, dva synové, kteří měli již předem určený osud pokračovatelů tradice Lok Yiu Wing Chun Kung Fu. Mistr Lok Gong a mistr Lok Sang jsou zárukou zachování tradičního wing chun pro další generace.

V roce 1992 přijal velmistr Lok Yiu za žáka Wilhelma Blecha.

Mistr Wilhelm Blech, si po několika letech usilovného cvičení a snahy porozumět Lok Yiu Wing Chun zasloužil místo v rodině velmistra Lok Yiu a díky jeho umění si Evropané dnes mají možnost seznámit a doslova sáhnout na tradici čínské kung fu.

Synové velmistra dnes převzali po svém otci odpovědnost za výuku ve školách v Hongkongu a Evropě. Důležitou roli a místo v rodině mistra má také Benny Cheong, který překládá z čínštiny do angličtiny. Patřit do generace kung fu rodu velmistra Lok Yiu je obrovská čest.”

Napsal Si-fu Petr Kozár
zástupce Lok Yiu Wing Chun pro region Moravy

 

Velmistr Lok Yiu

Velmistr Lok Yiu se narodil 22. října 1922 v Hongkongu a byl jedním z prvních dvou žáků a instruktorů velmistra Yip Mana. Celý život zasvětil studování Wing Chun Kung Fu.

Přesto, že by se tento vážený starý pán mohl prohlásit za velmistra tohoto bojového umění, bydlel do své smrti ve svém malém bytě v Hongkongu a žil velmi skromným životem. Nejradši měl na žácích poctivost a vytrvalost při cvičení a velmi rád takovým studentům pomáhal k lepšímu porozumění podstaty umění kung fu.

Se svým sifu (učitelem) Yip Manem se setkal v roce 1950 v Hongkongu. Společně se starším spolužákem Leung Sheungem vytvořili základ vzniku první generace žáků velmistra Yip Mana. Oba studenti trénovali denně v rukou velmistra po dobu 7 let a zároveň se starali o důstojný život svého si-fu. V roce 1960 si velmistr Lok Yiu otevřel vlastní školu.

Velmistr Lok Yiu zemřel 6.2. 2006 a zanechal nám obrovské dílo, které se musí dále rozvíjet. Ve školách na moravě se o to s maximální pokorou a velkou úctou snažíme.

Napsal Si-fu Petr Kozár
zástupce Lok Yiu Wing Chun pro region Morava